Zeytin Fidanı

Anasayfa / Zeytin Fidanı

Zeytin Yetiştiriciliği Hakkında Detaylı Bilgi Alabilir miyim ?

Ceviz Fidanı

Zeytin fidanı satın alırken nelere dikkat etmeliyim?

Zeytin fidanı satın alırken en önemli husus fidanın belirtilen tür ve çeşide ait olduğunun garanti edilebilmesi yani fidanın ismine doğru olmasıdır. Zeytinde bir fidandan ekonomik anlamda ürün alabilmek için en az 6-7 yıllık bir süre geçmesi gerekir. Meyvesi görülmeden zeytin fidanının çeşidinin ne olduğunu bilmek ise neredeyse imkansızdır. Bu durumda satın alınan fidanın tür ve çeşit isminin belgeleriyle garanti edilebilmesi gerekir.
* Fidanlar hastalık ve zararlılar yönünden temiz olmalıdır. Meyve ağaçlarının hastalanmasına ve hatta ölmesine neden olabilen pek çok böcek, virüs, bakteri ve mantar etmeni vardır. Örneğin nematodlar, kök kanseri, ateş yanıklığı, kabuklu bitler bu gibi etmenlerden en zararlıları arasında sayılabilir. Bu hastalık ve zararlıları taşıyan bir fidan, bir araziye ve bahçeye dikilirse bu etmenler orada bulunan diğer bitkilere de bulaşabilir.
* Fidanlar fidanlık sürecinde iyi bir bakım görmüş olmalıdır. Kaliteli gübrelerle beslenmiş, uygun bir şekilde sulanmış olan fidanlar, kök ve gövdeleri yönünden kuvvetli ve dayanıklı olurlar. İhtiyaç duydukları depo besinlerini bünyelerinde yeterince bulundururlar. Böylece sonradan dikildikleri yerde strese girmeden sorunsuzca gelişimlerine devam ederler ve verimli ağaçlar meydana getirirler.
* Fidanlar yeterli boy ve çapta olmalıdır. Pişkinleşmemiş yani yeterince odunlaşmamış, olması gerekenden ince ve kısa kalmış fidanlar zayıf gelişim gösterirler ve fidanın tutma riski ortaya çıkar.