CHANDLER

Anasayfa / Ceviz Fidanı / CHANDLER

Chandler Ceviz Fidanı türü; verimi oldukça fazla olan daha çok Kaliforniya’da yetiştirilen bir Amerikan cevizidir. İsmi Çetnır olarak da söylenmektedir. Denizden yaklaşık olarak 1100 metre yüksekliğe kadar dikilebilmesi mümkündür. 1100 metreden daha yükseklere dikilmesi tavsiye edilmemektedir. Toprakta aralıkları sık olarak dikilmeye müsaittir. Chandler ceviz fidanı ilkbahardaki erken don olaylarından pek fazla etkilenmeyen bir türdür.

Ceviz Fidanı

Chandler Ceviz Türünün Verimliliği Nasıldır?

Dünyada verimliliği en yüksek olan ceviz türüdür. Genç bir bitki iken verimi nispeten daha fazladır. Chandler Ceviz türü yan dallarından meyve verme miktarı %90’ları bulmaktadır.

Yerli ceviz türlerinden 15 gün daha sonra çiçeklenen chandler ceviz türü tozlayıcı bitkisi Fernette ve Franquette olsa da, verimli olması sebebiyle Fernette daha çok tercih edilmektedir. Chandler ceviz türünde meyve tutma oranı da oldukça yüksektir. Meyve tutmaya başladığı anda, meyvelerinde çift çatal sıklıkla görülebilmektedir. Açık renkte olan iç cevizi %90-%100 dolaylarındadır.

Ceviz Fidanı

Chandler Bitkisi Kendi Tohumunda Dikilirse Nasıl Bir Sonuç Alınır?

Chandler çeşidi ağaçtan tohum alınarak ekilen bir ceviz kendi türünün özelliklerini taşımaz. Bu şekilde ortaya çıkan ceviz türü yabani olur. Bu ceviz türüne halk arasında çöğür denir. Çöğürün piyasa fiyatı normal ceviz fiyatından oldukça azdır.

Chandler Ceviz Üretimi Ülkemizde İhtiyacı Karşılıyor mu?

Ülkemizde chandler cevizi üretimi ihtiyacı karşılamamakta ve ithal edilmektedir. Bu meyvenin kalitesinde pazarlanmasında ve satılmasında herhangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır.