Badem Fidanı

Anasayfa / Badem Fidanı

Badem Fidanları

Ceviz Fidanı

Teksas Badem Fidanı

Teksas Badem Fidanı Teksas civarlarında tespit edilmiştir. En önemli özelliklerinden biri Nonpareil’e göre geç çiçeklenmesidir. Ağaçları yüksek verim verir ve meyvelerin ticari değerleri de bununla birlikte yüksektir.
Kabuğu yumuşaktır. İç badem kalitesi orta ve çift badem oranı % 15-30 aralarındadır. Teksas badem fidanları çeşitlerinde ağaçların büyümesi dikine olup ağaçların ömrünün çok uzun olmamasıdır. İnce kabuklu olan bu çeşidin randımanı % 55—60 arasındadır ve meyveleri küçük yapıya sahiptir.

Ceviz Fidanı

Nonpareil Badem Fidanı

Kaliforniya grubu bademlerinden en önemlilerinden olan Nonpareil Badem Fidanının ağaçları yayvan yüksek verimli ve erkencidir. İnce kabuklu bir yapıya sahip olan Nonpareil Badem Fidanı kuş zararına sıklıkla rastlanmaktadır. Nonpareil orta büyüklükte meyve yapısına sahiptir.
Verim ilk yıllarda düşük olup bitki gelişimine bağlı olarak ileriki yıllarda artış görülmektedir. Elde dilmiş olan bademlerin ince kabuklu olması nedeniyle muhafazası oldukça zordur. Randımanı % 58-63’tür. Çift badem oranı %5 -10’dur. Ağaçları kuvvetli ve oldukça verimlidir.

Ceviz Fidanı

Ferraduel Badem Fidanı

Ağaç gelişimi ortann üzerinde gerçekleşen Fransız orjinli Ferraduel badem fidanı, çiçeklerini çok geç açtığından dolayı erken donların bulunduğu bölgelerde tercih edilir.
Ferraduel Badem Fidanı’nın ağaca gelişimi hızlı gerçekleşmektedir. Erken meyveye yatar, meyveyi bol verir ve ağaçta sene aşırma durumu yoktur. İç bademleri çok iridir. Sert kabuklu ve diş badem grubundan olup iç dandımanı %28’dir. Ferraduel Badem Fidanı’nın tozlayıcısı Ferragnes ve Texas dır. Fransız badem fidanları ile kurulan badem bahçelerinde genellikle Ferraduel badem fidanı Ferragnes bademinin tozlayıcısı olarak kullanılmaktadır.

Ceviz Fidanı

Ferragnes Badem Fidanı

Fransız orijinli olan Ferragnes Badem Fidanı çabuk meyveye yatmaktadır.
Ferragnes Badem Fidanı diğer badem çeşitlerine göre hastalıklara karşı direnci daha fazladır. Bol ve kararlı verimliliği olan Ferragnes Badem Fidanı’nın yüksek iç randımanı(%40), çift tohumlanın olmayışı ve paketlemeye uygun iri ebatlı badem olmasıdır. Ferragnes Badem Fidanı en çok tercih edilen badem fidanlarının başında gelir. Tozlayıcı olarak Tuono, Ferraduel yada Texas'la seçilmektedir.